Festiwal Czytania online!

Biblioteka szkolna CKS zaprasza do udziału w ósmej edycji szczecińskiego Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni” ONLINE! Wirtualne spotkania ze znanymi postaciami kultury odbędą się w sobotę (21 listopada 2020 r.). Transmisje dostępne będą na stronie festiwalu: www.festiwalczytania.pl oraz profilu facebookowym imprezy.

W programie, jak co roku mistrzowskie czytania i ciekawe spotkania autorskie. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą: Julia Fiedorczuk, Marek Sterlingow, Urszula Zajączkowska, Marcel Woźniak, Piotr Malczewski, Dominika Ostałowska, Krystyna Czubówna, Zbigniew Zamachowski, Michał Ogórek, Tomasz Snarski, Piotr Brysacz, Romuald Mieczkowski, Jerzy Kisielewski i Leszek Żądło.

Wśród propozycji festiwalowych będzie spotkanie ze współautorem książki pt. “Walentynowicz. Anna szuka raju”, prywatnej historii kobiety legendy i jednocześnie biograficznego śledztwa. Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy niepublikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją. Fragmenty wspomnianej książki przeczyta podczas transmisji Dominika Ostałowska.

Podczas festiwalu zaplanowane są też spotkania z autorkami książek – “Patyki, badyle” oraz “Pod słońcem”. Ta pierwsza to Urszula Zajączkowska, która stworzyła wyznania botaniczki, opisującej rozmaite ekspresje roślinnego życia, przypatrującej się ruchom pędów mięty i dyni, działaniu wiatru na korony drzew, wodzie płynącej od korzeni przez pnie aż do najmniejszych liści, gojeniu się ran sosem, deformacjom i pędowi roślin do przeżycia w każdych warunkach. Druga z pań, Julia Fiedorczuk (nominowana m.in. do „Nike” za “Nieważkość”), napisała poruszającą sagę o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach, adaptować się i zmieniać, a jednocześnie wciąż mierzyć z przeszłością. W centrum tej opowieści znajdują się Misza i Miłka, ich niełatwe małżeństwo i życiowa droga, ale za sprawą wspomnień głównych bohaterów czytelnik podróżuje w czasie – do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz w przestrzeni – spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural.

Ciekawie zapowiada się spotkanie z autorem książki o Leopoldzie Tyrmandzie, “Tyrmand. Pisarz o białych oczach”, Marcelem Woźniakiem. Uwaga! W trakcie transmisji online fragmenty legendarnego “Dziennika 1954” Tyrmanda przeczyta Zbigniew Zamachowski, a na saksofonie zagra Leszek Żądło.

Miłośników dzienników podróży (a także podróżowania) oraz reportaży z elementami historycznymi, zapewne ucieszy możliwość posłuchania rozmowy z autorem książki pt. “Kolej Transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze”. To bogato ilustrowana, zarówno archiwalnymi, unikatowymi fotografiami z czasów budowy kolei, jak i współczesnymi fotografiami, pozycja Piotra Malczewskiego.

Źródło: 24kurier.pl

Zapraszamy!

Udostępnij wpis