Nie daj się wciągnąć w wirtualny świat – prawdziwe życie jest tuż obok Ciebie!

Jak uniknąć uzależnienia się od internetu i gier komputerowych? Rady dla dzieci i młodzieży :)

 • Kontroluj, ile czasu spędzasz w sieci
  Pamiętaj, że w internecie bardzo łatwo się zatracić. Z godziny przeznaczonej na granie nagle robi się 5! Uważaj, aby komputer Cię nie „wciągnął”. Internet i granie w gry komputerowe nie jest niczym złym pod warunkiem, że masz nad tym kontrolę i nie zabiera Ci całego wolnego czasu.
 • Rozmawiaj z rodzicami, nie okłamuj ich
  Dbaj o relacje z rodzicami. Pamiętaj, że są to osoby, które bardzo Cię kochają i chcą dla Ciebie jak najlepiej (nawet, jeśli czasami odbierasz ich intencje inaczej). Bardzo ważna jest szczera rozmowa zwłaszcza, kiedy pytają Cię o Twoją aktywność w sieci. Nie okłamuj ich co do czasu, który spędzasz przed komputerem.
 • Dbaj o relacje w świecie realnym
  Prawdziwe życie toczy się tuż obok Ciebie i mimo, że nie zawsze jest kolorowo otaczają Cię realni ludzie, przyjaciele i znajomi, z którymi możesz świetnie się bawić, wspólnie uczyć oraz stawiać czoła trudnościom, które dotykają każdego z Was. Nie zamieniaj tego na fikcyjne awatary, które w rzeczywistości nic nie znaczą.
 • Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania
  Nie zamieniaj swoich pasji w realnym świecie na świat wirtualnych gier. Bądź ciekawy tego, co jest wokół Ciebie, próbuj nowych rzeczy i znajdź coś, co będzie dawało Ci radość poza wirtualną rzeczywistością.
 • Dbaj o zdrowy styl życia
  Nie zapominaj o tym jak ważne są właściwe nawyki, aby być zdrowym i czuć się dobrze. Zwłaszcza w młodym wieku codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, sen to tylko niektóre składniki mające wpływ na dobre samopoczucie. Nie zaniedbuj siebie kosztem czasu spędzonego w sieci.

Nie wirtualnie, a realnie!

Źródło: pedagogonline.pl

Udostępnij wpis